5 mitów na temat hipnozy

Hipnoza to kontrowersyjny temat, który wzbudza wiele emocji i budzi wiele mitów. Dziś przyjrzymy się pięciu najbardziej popularnym mitom na temat hipnozy.

Mit nr 1: Hipnoza to kontrola umysłu

To jeden z największych mitów na temat hipnozy. W rzeczywistości hipnoza to stan głębokiego relaksu, podczas którego mózg jest w falach theta. To sprawia, że osoba będąca w transie dociera do podświadomości. Jednakże nikt nie traci kontroli nad swoim umysłem.

Mit nr 2: Hipnoza działa tylko na ludzi naiwnych

Hipnoza może być skuteczna u każdego, kto jest gotów na nią się otworzyć. Nawet osoby sceptyczne mogą doświadczyć pozytywnych efektów hipnozy, jeśli są otwarte na nowe doświadczenia. To nie ja mam udowodnić Ci, że hipnoza działa – to Ty udowodnij mi, że możesz wejść w ten stan. Do dyspozycji jest wiele przeprowadzonych badań naukowych na skuteczność hipnoterapii.

Mit nr 3: Hipnoza może wywołać fałszywe wspomnienia

To kolejny mit, który bierze się z filmów i seriali. Hipnoza nie jest narzędziem do wywoływania fałszywych wspomnień. W czasie hipnozy sięgamy do wspomnień, które są zapisane w podświadomości. Podświadomość to ponad 95% naszego umysłu. To właśnie tam są wyparte wspomnienia, traumy, przyczyny lęków. Hipnoza to metoda terapeutyczna, która pomaga osobie odkryć i zrozumieć swoje uczucia i emocje.

Mit nr 4: Hipnoza jest niebezpieczna

W rzeczywistości hipnoza jest całkowicie bezpieczna, jeśli jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę. Osoba poddana hipnozie nie może zostać zmuszona do zrobienia czegoś przeciw swojej woli, na co również były wykonywane eksperymenty i badania. Osoba nawet będąc w hipnozie scenicznej (na podstawie której większość ludzi wyobraża sobie hipnozę terapeutyczną) nie wykona tego, co jest niezgodne z jej wartościami. Co ważne! W hipnozie jesteś cały czas świadom(a). Najważniejsze to podejść do hipnozy z otwarty umysłem i zaufaniem do terapeuty.

Mit nr 5: Hipnoza jest magią

Hipnoza jest naukowo zbadanym procesem terapeutycznym, używana jest przez ludzkość od 6 tysięcy lat. Niegdyś nie była rozwinięta jeszcze anestezjologia i hipnozę wykorzystywano do znieczulania pacjentów przed operacją. To nie jest magiczny sposób na rozwiązanie wszystkich problemów, ale skuteczna i bezpieczna technika terapeutyczna, która może pomóc w wielu przypadkach, nawet tam gdzie medycyna czy psychologia rozkładają ręce